Kada vaša deca kreću u novu školsku godinu ili kreću u vrtić, imunitet je uvek velika briga za roditelje, jer predstoji sezona prehlade i gripa.Takođe, COVID19 još uvek nije prošlost.Redovna vakcinacija i posvećivanje pažnje dobroj zdravstvenoj higijeni su dobar početak.
Deci, kako mlađoj, tako i onoj malo starijoj, potrebni su određeni hranljivi sastojci i vitamini kako bi se ojačao njihov imuni sistem.Na taj način se štite od svih drugih virusa i bakterija sa kojima će se suočiti, kako u javnim ustanovama tako i kod kuće.
Spremanje i unos najzdravijih namirnica su prva stvar koja može pomoći u jačanju vašeg deteta i njegovog imuniteta.
Možete li ojačati imunitet dodacima ishrani - suplementima?
U nekim slučajevima, dodaci ishrani mogu biti podsticaj jačanju imuniteta kod dece. Međutim, prva stvar kod jačanja imuniteta treba uvek da vam bude ishrana deteta.
Kako je na tržištu dostupan veliki broj raznih dodataka ishrani namenjenih za jačanje imuniteta kod dece, nikada ne možemo biti sasvim sigurni da svi ovi dodaci "rade" baš ono sto proizvođači istih zapravo tvrde. Ovo naravno ne znači da iste ne treba koristiti, ima slučajeva kada su čak i neophodni, da bi dete dobilo upravo one hranljive materije koje su mu potrebne.
Jačanje imuniteta vitaminom D?
Deca dobijaju većinu svog vitamina D izlažući se sunčevoj svetlosti, ali je tokom zimskim meeseci i boravka u zatvorenom prostoru to teže postići. Namirnice koje obezbeđuju najveće količine vitamina D takođe nisu na tipičnom jelovniku deteta. To uključuje masnu ribu (poput lososa, haringe, tunjevine, sardina) i pečurke.
Hrana kao što su mleko, jogurt, voćni sokovi i nemlečne alternative mleka (poput sojinog ili bademovog mleka) obezbeđuju maksimalno do jedne četvrtine dnevnih potreba za vitaminom D, a često i mnogo manje od toga.
Veoma je bitno znati da je vitamin D vitamin rastvorljiv u mastima i najbolje se apsorbuje u organizmu kada se uzima sa mastima. Imajte ovo na umu kada vaša deca konzumiraju vitamin D. Ako hrana već prirodno sadrži masti (na primer, masna riba i punomasno mleko), to nije problem. Kada neka hrana ne sadrži masti, ili ih sadrži malo (na primer alternative mlečnim proizvodima), apsorpcija vitamina D je drastično manja, tako da je poželjno iste upariti sa “masnim” obrocima.
Da li su uopšte potrebni dodaci vitamina D?
Deci u prvoj godini života neophodno je davati 400 IU vitamina D dnevno.U drugoj godini života savetuje se davanje ovog vitamina tokom zimskih meseci.
Kod dece nakon navršenog 2. rođendana, dodatak može biti neophodan ako je nivo vitamina D u krvi deteta ispod normalnih vrednosti.
Ako ste zabrinuti da je nivo vitamina D vašeg deteta nizak, možete uraditi test iz krvi. Vi i pedijatar vašeg deteta možete odrediti najbolje sledeće korake na osnovu rezultata, uključujući i koja doza dodatka vitamina D može imati smisla.
Količina vitamina D koja je potrebna na dnevnom nivou zavisi od uzrasta deteta. Prosečne dnevne količine vitamina su sledeće (IU – međunarodna jedinica):
Do prve godine života: 400 IU
Od prve do 19 godine života: 600 IU.
Jačanje imuniteta kod dece cinkom
Jedan od najvažnijih minerala koji može pomoći imunom sistemu deteta jeste cink. Najviše ga ima u hrani koja je puna proteina, kao što su crveno i živinsko meso.
Pasulj i orašasti plodovi su takođe dobar izvor cinka, iako je meso bolji izvor.
Dnevni unos cinka bi trebalo da bude:
- Dete uzrasta do 6 meseci: 2mg
- Uzrast od 7 meseci do 3 godine: 3 mg
- Deca uzrasta od 4-8 godina: 5 mg
- Deca uzrasta 9-13 godina: 9 mg
- Tinejdžeri 14-18 godina: 11 mg
Kod cinka je vrlo važno napomenuti da se navedene vrednosti ne smeju mnogo prekoračiti, iz razloga što se u tom slučaju može javiti širok spektar nuspojava, kao što su vrtoglavice, povraćanje, dijareja, glavobolje i grčevi u stomaku.
Uloga vitamina C u jačanju imuniteta
Adekvatan unos vitamina C može poboljšati komponente osetljivog dečijeg imunog sistema i na taj način ublažiti simptome i skratiti trajanje infekcija gornjih disajnih puteva, koje su ujedno i najčešće infekcije u zimskom periodu godine. Najveći sadržaj vitamina C imaju sledeće namirnice: pomorandža, grejpfrut, mandarina, jagoda, malina, ananas, brokoli, crvena paprika, crveni kupus, prokelj, karfiol, krompir, paradajz.Različiti faktori, kao što su zagrevanje, produženo stajanje, izloženost kiseoniku i jakoj svetlosti, mogu uticati na gubitak sadržaja vitamina C u hrani zbog njegove velike nestabilnosti. Zbog toga većinu navedenih namirnica deci treba nuditi u sirovom obliku, izuzev brokolija, prokelja, karfiola i krompira, koji imaju veći sadržaj vitamina C ukoliko su kuvani.
Dnevne potrebe za vitaminom C zavise od uzrasta deteta.Većina eksperata koji se bave ishranom dece, slažu se da se dnevne potrebe vitamina C kreću od 50 do 100 miligrama.
Prirodni probiotici za jačanje imuniteta
Vrlo je važno dati deci dobar izvor probiotika. Probiotici pomažu u stvaranju bolje ravnoteže između zdravih i nezdravih bakterija u crevima. Jedan od najlakših i najefikasnijih načina za davanje probiotika je jogurt, koji generalno većina dece voli. Fermentisana hrana je isto tako dobar izvor, tu spadaju kefir, kiseli kupus, kiseli krastavčići, kao i jabukovo sirće.
Povećajte imunitet prebioticima
Pored toga, treba da budete sigurni da svojoj deci date i prebiotike.Prebiotici utiču na varenje i poboljšavaju imuni sistem. Prebiotici su nerastvoriva vlakna koja deluju na probiotike i druge za zdravlje korisne mikroorganizme. Prebiotici su hrana za kolonije živih bakterija u crevima.Odlični izvori prebiotika su banane, luk, praziluk, kakao, špargle,jabuke.
Pravilna ishrana kroz redovne obroke i dovoljan unos tečnosti je osnov za stvaranje dobrog imuniteta vašeg deteta. Na drugom mestu je češći boravak na svežem, čistom vazduhu, tj. u prirodi. Tek na trećem mestu su gore navedeni suplementi koje treba pravilno i bezbedno davati deci.
Povećajte imunitet voćem i povrćem
Iako za ovo svi znamo, uvek se treba podsetiti osnova izgradnje imuniteta. Voće i povrće pružaju različite antioksidante, koji štite ćelije od oštećenja i bolesti.
Namirnice bogate antioksidansima uključuju, bobičasto voće, zeleno povrće tipa brokoli, tamno lisnato zelje poput spanaća, kelja, krastavca kao i senf.
Ove namirnice imaju veliki sadržaj kada su u pitanju vitamini i hranljivi sastojci kao što su vitamini A, C, E, B2, B6, K, kalijum, folat, magnezijum, kalijum i cink“.
Vitamin C je ključan za jačanje imuniteta, a dostupan je u raznim agrumima kao što su pomorandže, limuni, limete i grejpfrut, kao i jagode.
Povećajte imunitet spavanjem
Dobre navike vezane za san su jedan od ključnih elemenata vezanih za imunitet Vaše dece. U snu se tela odmaraju, regenerišu i leče, i to je samim tim vrlo bitan deo održavanja našeg imunološkog sistema da funkcioniše najbolje što može.
Ojačajte imunitet vežbanjem i smanjenjem stresa
Vežbanje je takođe važno jer fizička aktivnost može pomoći da vaše telo ostane otporno i veća je verovatnoća da će se boriti protiv infekcija. Morate voditi računa o tome da su Vaša deca stalno aktivna i u pokretu, pogotovo u zimkim mesecima, kada je isto znatno teže i izazovnije postići.
Drugi način da se pomogne deci da budu zdrava je smanjenje stresa i anksioznosti, što je svakako težak zadatak s obzirom na vreme u kome živimo i način na koji to utiče na decu.
Razgovarajte sa svojom decom o načinima na koje možete da radite zajedno kako biste umanjili sva negativna osećanja koja mogu imati u ovim nesigurnim vremenima.